Japonia to kraj silnie powiązany z klonami palmowymi (łac. Acer palmatum). Gdy nadchodzi jesień, lasy i górskie zbocza mienią się barwami czerwieni, żółci i pomarańczu a wszystko to za sprawą przebarwiających się klonów palmowych. Fotografie klonów obiegają wtedy cały świat.
Klony palmowe stały się nieodłącznym elementem krajobrazu tego kraju a także częścią japońskiej kultury. Malarstwo, poezja i literatura to miejsca, gdzie możemy odnaleźć te piękne rośliny w interpretacji artystów.
W Japonii i na całym świecie klony palmowe stanowią symbol elegancji , piękna i gracji. Coroczny, jesienny okres zmiany barw przez klony jest bardzo wyczekiwanym momentem, który przyciąga tysiące rodzimych i zagranicznych turystów do japońskich parków, gór i ogrodów przyświątynnych.
Jakie zatem znaczenie mają klony palmowe dla Japończyków i w jaki sposób roślina ta wpisała się na stałe w kulturę i sztukę tego kraju na przestrzeni wieków ?
W Japonii, klony palmowe zwane są popularnie kaede 楓 lub częściej momiji 紅葉, co w tłumaczeniu oznacza „przebarwiający się na czerwono”. Momiji to ogólne określenie wszystkich zmieniających barwę liści roślin ale także zwyczajowe określenie samych klonów palmowych. Klony palmowe rosną w regionach północnowschodniej Azji: w Korei, Japonii, Chinach, wschodniej Mongolii. Już w 19 wieku pierwsze rozmnażane przez tamtejszych ogrodników odmiany klonów były eksportowane do Europy. Obecnie na świecie instnieje ponad 1000 odmian klonu palmowego.
“Podziwianie klonów” czyli Momiji-gari
Każdej jesieni Japończycy wyruszają na wycieczki w góry by zobaczyć klony w pełni ich kolorystycznej burzy. Zwyczaj ten nazywa się momiji-gari 紅葉狩 . To zwyczaj, który znajdziemy także w świecie zachodnim, gdzie miłośnicy jesiennych liści spędzają wolny czas w poszukiwaniu płonących barw innych drzew. Jednak to właśnie Japończycy nadali temu zwyczajowi miejsce w swojej kulturze. Najpopularniejszymi terenami do „podziwiania klonów” są okolice Kyoto, Nikko a także brzegi rzeki Oirase w prefekturze Amori oraz lasy wokół świątyni Kiyomizudera w prefekturze
Kyoto.
Nocne oglądanie przebarwionych klonów palmowych to szczególna atrakcja ogrodów świątynnych w Kyoto. Iluminacje i gra świateł w ogrodach stały się spektakularnym symbolem starej stolicy Japonii.
Klony w japońskiej poezji…
Setki lat rozwoju kulturalnego Japonii nie pomineły oczywiście klonów i ich subtelnego piękna. Poeci bardzo często wychwalali dostonją elegancję klonów oraz paletę ich jesiennych barw w wierszach zwanych waka 和歌. Klony mają także niepodważalne miejsce w najstarszej antologii japońskiej poezji zwanej Man’yōshū 万葉集 z VIII wieku n.e, gdzie wielokrotnie są one przedmiotem literackich uniesień sławnej „Tale of Genji” 源氏物語.
Klony palmowe w japońskim malarstwie…
Najsławniejsze japońskie drzeworyty także nie mogły pominąć dostojnego i delikatnego uroku klonów. Sztuka Ukiyo-e w wielu przypadkach koncentrowała się na uwiecznianiu „liści klonów”, jako wydarzenia społecznego i towarzyskiego , którym było wspomniane już „momiji-gari”. Z czasem cieszące się sporą atencją artystów klony stały się symbolem jesieni w wyspiarskiej Japonii. W okresie EDO, sławni malarze tacy jak: Katsushika Hokusai czy też Ando Hiroshige tworzyli wiele kompozycji, skupiających się na jesiennych barwach klonów lub przedstawiając je jako istotne akcenty w uwiecznianych scenach rodzajowych swojego malarstwa. Do dziś liść klonu znajdziemy w popularnej sztuce użytkowej współczesnej Japonii jak np: motywy na wachlarzach, kimonach, yukatach czy też zwojach naściennych „kakejiku”.
Sztuka bonsai i klony….
Klony palmowe ( acer palmatum ) to jedne z najbardziej popularnych roślin liściastych uprawianych w formie bonsai. Są cenione za delikatny i elegancki pokrój oraz wyjątkowo świeże kolory liści wiosennych oraz urokliwe barwy w okresie jesiennym.
Klony przysmakiem kulinarnym ???
Podczas gdy w wielu częściach Japonii klony palmowe podziwia się za ich walory estetyczne w mieście Osaka uchodzą one za kulinarny przysmak. Liście klonów są moczone i smażone w tzw. „tempurze”. Cały sekret tej unikalnej przekąski tkwi w rocznym przechowywaniu zebranych liści klonu w zaprawie solnej, która nadaje mu unikatową chrupkość podczas smażenie w tempurze.
Sadzenie i pielęgnacja
Wymagają gleb przepuszczalnych i dobrze zdrenowanych o PH 5.0 do 6,5. Stanowisko osłonięte od wiatrów.
Jak mawia się w Japonii „klon palmowy nie lubi mieć mokrych nóg”… dlatego też unikajmy sadzenia klonów w miejscach podmokłych.
W przypadku gleb ciężkich, gliniastych klony palmowe sadzić po wykonaniu warstwy co najmniej 15 cm drenażu żwirowego na dnie wykopanego dołka. Korzystnie jest także – jeżeli dysponujemy takim terenem – sadzić te rośliny na pagórkach. Nawożenie wykonujemy tylko raz w roku początkiem kwietnia nawozem 3-4 miesięcznym. Pod względem przygotowania do zimy oraz intensywności przebarwiających się liści w okresie jesiennym lepiej gdy klony palmowe już w połowie sierpnia zakończą wzrost. ( zbyt obfite nawożenie- szczególnie azotowe – nie sprzyja hartowaniu tych pięknych roślin ). Pod kątem walorów estetycznych klony palmowe zaleca się sadzić od południowo-zachodniej lub zachodniej strony ogrodu, gdzie promienie słońca spotęgują jeszcze bardziej intensywność jesiennego festiwalu barw klonów.
Polecane odmiany klonów palmowych:
‘Atropurpureum’ – pokrój, krzewiasty, wysokość do 6 m, szerokość, 3m, liście: bordowe
‘Beni-shishihenge’ – pokrój: krzewiasty, wysokość: 2m, szerokość: 1 m, liście: zielone z biało-różową obwódką
‘Bloodgood’- pokrój: krzewiasty, wysokość: 5 m, szerokość: 3 m, liście: bordowe
‘ Butterfly’- pokrój: krzewiasty, wysokość: 2 m, szerokość: 1m, liście: zielone z białą obwódką
‘Dissectum’- pokrój: parasolowaty, płaczący, wysokość: acheter cialis en france 3m, szerokość: 3m, liście: zielone
‘First Ghost’ – pokrój: krzewiasty, wysokość: 4 m, szerokość: 2 m, liście: bardzo ozdobne, zielone z mocno widocznym unerwieniem.
‘Garnet’ – pokrój: parasolowaty, płaczący, wysokość: 4m, szerokość: 3m, liście: bordowe
‘Mikawa-yatsubusa’ – pokrój: niski, krzew, wolnorosnący, wysokość: 1m, szerokość: 0,8m, liście: zielone, idealne na bonsai lub do ogrodu skalnego
‘ Little Princess’ – pokrój: kulisty krzew, wolnorosnący, wysokość: 1,5 m, szerokość: 1m, liście: zielone, idealne na bonsai lub do ogrodu skalnego
‘Orange Dream’ – pokrój: krzewiasty, wysokość: 4 m, szerokość: 2 m, liście: żółte, cytrynowe
‘Peve Dave’ – pokrój: krzewiasty, wysokość: 3 m, szerokość: 2 m, liście: bordowe
‘ Red Pygmy’ – pokrój: krzewiasty, wysokość: 4 m, szerokość: 2 m, liście: delikatnme, wąskie, czerwone.
‘ http://cialisfrance24.com/ Shigitatsu-sawa’- pokrój: krzewiasty, wysokość: 4 m, szerokość: 2 m, liście: bardzo ozdobne, zielone z mocno widocznym unerwieniem.
‘shirasavanum Aureum’ – pokrój: krzewiasty, wysokość: 4 m, szerokość: 2 m, liście: bardzo ozdobne, żółte, stanowisko: półcień.
** ‘shirasavanum Jordan’ pokrój: krzewiasty, wysokość: 4 m, szerokość: 2 m, liście: bardzo ozdobne, żółte, stanowisko: słoneczne.