Piwonie – gdzie i jak je posadzić
Piwonie drzewiaste ( peonia suffruticosa ), to jedne z najstarszych roślin ozdobnych uprawianych przez człowieka. Pierwsze wzmianki o nich pochodzą z Chin, z ok. 1000 roku p.n.e.
Ze względu na fakt iż wszystkie rodzaje piwonii są długowieczne to powinny mieć tak dobrane stanowisko by przez długie lata służyło im pod każdym względem. Oto podstawowe wymagania piwonii:
- Żyzna, dobrze zdrenowana gleba o odczynie neutralnym PH 6,5 – 7,0.
- Nie sadźmy piwonii w glebie wilgotnej, podmokłej, w dołku lub miejscu okresowo zalewanym przez deszcze. Piwonie lubią glebę suchą. Możemy posadzić je na lekkim wzniesieniu, zboczu, pagórku, sztucznie usypanej, podwyższonej rabacie.
- Piwonie lubią słońce. Najlepszym stanowiskiem jest miejsce z minimum 6 – godzinnym czasem dziennego nasłonecznienia. Możemy posadzić je także w lekkim cieniu, by przedłużyć kwitnienie- ograniczyć „zmęcznie kwiatów słońcem”.
- Poszukajmy takiego miejsca w naszym ogrodzie, gdzie efekt „zmęcznie słońcem” będzie zniwelowany. Np: dobrym rozwiązaniem jest posadzić piwonie we wschodniej części ogrodu, by miały naświetlenie do południa a po południu okres zacienienia. Przedłuży to czas kwitnienia o kilka dni.
- Jeśli gleba w Twoim ogrodzie jest ciężka i gliniasta to wykopując dołek przed posadzeniem piwonii powinniśmy zmieszać ziemię z dużą ilością piasku, kory, przefermentowanego obornika i przede wszystkim kompostu. Na dno dołka nasypać 15 cm drobnego żwirku. Całość powinniśmy posypać dolomitem lub wapnem ogrodniczym i na koniec dobrze przemieszać.
UWAGA **** zadbajmy o taką właśnie kompozycję składników gleby, w której sadzimy nasze piwonie na długie lata a one odwdzięczą się nam pięknym i spektakularnym kwitnieniem.
- Wykopujemy dołek o rozmiarach 60x60cm i głębokości co najmniej 50cm.
- Piwonie potrzebują sporo miejsca i dobrej wentylacji ( sadzimy tylko 1 sztukę / 1 m kwadratowy ) – nie sadźmy kilku sztuk blisko siebie.
- Piwonie drzewiaste (peonia suffruticosa), które są szczepione powinny być sadzone tak by miejsce szczepienia było co najmniej 10cm poniżej powierzchni gleby.
- Po posadzeniu roślinę obficie podlewamy i delikatnie udeptujemy ziemię wokół piwonii
Podlewanie piwonii….
Przez pierwsze 2 lata po posadzeniu piwonie drzewiaste podlewamy 2 razy w tygodniu. PO tym okresie podlewać należy 1 raz w tygodniu chyba że zrobi to za nas deszcz ( dobrze zakorzeniona piwonia nie potrzebuje zbyt dużych ilości wody a nawet preferuje lekkie podsuszenie ). Sam zabieg podlewania wykonujemy następująco:
- Nie podlewamy piwonii lejąc wodę po liściach rośliny !!!
- Podlewamy strumieniem wody ( z węża lub konewki ) nisko, przy ziemi, wokół pnia tak aby nie zmoczyć liści co wpływa na rozwój chorób grzybowych.
- Rozwój i wzrost piwonii w okresie wielu lat….Piwonie drzewiaste to rośliny wolnorosnące. W Chinach i Japonii, skąd pochodzą za dojrzałe uważa się co najmniej 20 letnie rośliny. Miejmy cierpliwość i stosując wszelkie podane zalecenia posadźmy je w odpowiednim miejscu i dbajmy o nie według instrukcji ogrodników. Nie zrażajmy się faktem że przez pierwsze lata nie mają wielkich, spektakularnych kwiatów, lub też że nie rosną zbyt okazale. Piwonia musi mieć czas by dobrze się zakorzenić i ustabilizować w nowym miejscu by z czasem pokazać na co ją stać.** UWAGA okres adaptacyjny u piwonii wynosi 2-3 lata więc w pierwszym roku po posadzeniu nie powinno się dopuszczać do zakwitnięcia rośliny !!! Dlaczego ??? Gdyż system korzeniowy jest jeszcze zbyt słaby i może nie wykarmić piwonii w czasie kwitnienia co w takiej sytuacji bardzo ją osłabi i może doprowadzić do obumarcia lub co najmniej zwiększy podatność na choroby. Dlatego też warto poczekać…
Po 2 latach:
Po 5 latach:
Po 10 latach:
Pielęgnacja piwonii….
- Nawozimy wczesną wiosną ( połowa marca / początek kwietnia ), nawozami .. unikamy wtedy świeżego obornika – nie stosujemy tzw. kurzeńca
- Po przekwitnięciu usuwamy kwiatosatny, przycinając je około 10cm poniżej kwiatu.
- W okresie po kwitnieniu nie stosujemy już żadnych nawozów
- Starajmy się nie ściółkować podłoża wokół piwonii… gdyż rośliny te wymagają w miarę suchego podłoża a ściółka lub kora utrzymuje wilgoć co sprzyja także rozwojowi chorób grzybowych.
- Podlewamy wg wspomnianych wcześniej zaleceń
- W okresie jesiennym ( wrzesień ) możemy rozsypać wokół rośliny przefermentowany obornik lub użyć nawozu z dużą zawartością fosforu ( rozwój systemu korzeniowego ). Unikamy nawozów azotowych.
*** W Chinach i Japonii funkcjonuje wśród ogrodników przysłowie mówiące że:
„ w okresie wiosennym hodujemy i nawozimy kwiaty, które powstały z dobrze odżywionego jesienią systemu korzeniowego piwonii ”.
- Gdy po pierwszych przymrozkach opadną liście, należy je cialis 20mg dokładnie zebrać tak aby podłoże pod piwonią było czyste
- W okresie zimowym usuwamy sekatorem suche i chore pędy zostawiając tylko te zostawiając tylko te najsilniejsze
Najlepsze odmiany piwonii drzewiastej:
- Piwonia drzewiasta Ceng Zhong Xiao ( Smiling in the Tiers )
2. Piwonia drzewiasta Bai Yuan Hong Xia
3. Piwonia drzewiasta Dao jin ( Island Brocade )
4. Piwonia drzewiasta Yue Gong Zhu Guang ( The Fairy Moon )
5. Piwonia drzewiasta Hakuojishi
6. Piwonia drzewiasta High Noon
7. Piwonia drzewiasta Jin ge
8. Piwonia drzewiasta Kao ( The King of Flowers )
9. Piwonia drzewiasta Yatsukajishi ( The Lion of Yatsu )
10. Piwonia drzewiasta Ru Hua Si Yu ( Pretty as Flower and Jade )
11. Piwonia drzewiasta Shimadaijin
12. Piwonia drzewiasta Mo Run Jue Lun ( The Best Inkstone )
Piwonie w kulturze i sztuce Japonii i Chin: